Sütlaç Nasıl Yapılır?

Sütlaç İsmi Nereden Gelir?

Sütlaç kelimesi, ‘sütlü aş’tan gelmektedir. Divan-ü Lügat-it Türk’te karşılığı ‘uwa’dır. Orada şu şekilde bahsedilir; “Pirinç haşlandıktan sonra içiresine şeker eklenir ve soğuk olarak tüketilir”. Bir de hikayesi vardır. Midesi rahatsızlanan bir kişiye pirinç, süt ve şeker karışımı bir tatlı hazırlanmıştır. İçerisinde süt bulunduğu için bu şifalı tatlıya ‘sütlü aş’ denmiştir.

Sütlaç, Tarihin Eski Tatlılarından

Resmi kayıtlar olarak 15. yüzyılda tıp kitaplarında geçiyor. İtalyan kayıtlarında ise 16. yüzyılda rastlanıyor. “Pirinç, şeker, süt, tereyağı, gül suyu ve tarçın kullanılarak hazırlanan bir yemek” olarak geçiyor. O dönemlerde Cristoforo di Messisbugo “Türk usülü pirinç çorbası” olarak adlandırıyor. Fransa’da krallar düğünlerinde ikram ediyorlar. Kitaplara konu oluyor. Peki neden avrupada bu kadar popüler oldu? Az olan şey değerlidir. Şeker bulmak güç ve pahalı bir üründür. Sebeplerinden birisi bu. İtalyanlar bunu “Riso Turchesco”, yani “Türk usulü pirinç” ismiyle de yapıyorlar.

Sütlaç Nedir?

Sütlaç, ana malzemeler doğuş zamanına bakıldığında üç temel malzeme ile anılıyor. Süt, pirinç ve toz şeker yapımında kullanılır. Dünyada da kabul gördüğü üzere Türk tatlısı olarak bilinir. Çeşitli isimlerle, bizim bildiğimiz sütlacın farkılı şekilleri karşımıza çıkmaktadır. Daha çok pirinç yoğun olarak görebilirsiniz.

Yaklaşık 15 yıldan beri ülkemizde de gastronomi alanında yapılan yatırımlarla her geçen gün gelişen ve değişen mutfaklarımızla tabi ki sütlaç sunumuna da yansıyor. Ama herşey bir yana “önce zanaat sonra sanat” diyoruz. Ama eminim bir çoğumuzun aklında toprak kapların içinde, üstü hafif yanık bir sunum gelir.

Ramazan aylarında olmazsa olmazdır. Bir gelenek gibi. Birinci sırada güllaç, ikinci sırada ise sütlaç vardır. Tarçın ve gül suyu çok eski tarihlerden beri kullanıldığı görülür. Son zamanlarda buna fındıkta yaygın olarak kullanımına eklendi.

Sütlaç Nasıl Yapılır?

Ocaktan alınan tatlı soğumaya bırakılır. Fırın sütlaçta ise kaplara alınan sütlaç ise tepsiye dizilir. Boş kalan yerlere yarısını geçmeyecek kadar soğuk su eklenir. 200 derecelik önceden ısıtılmış fırına koyulur. Üzerini süslemek için tarçınfındık serpiştirebilir. Pirinç tanelerinin oluşuyla muhallebiden ayrılır.

Malzemeler

 • Yarım su bardağı pirinç
 • 1,5 litre süt
 • Yarım su bardağı su
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • 2 su bardağı şeker

Uygulama

 • Pirinci yıkayıp bir tencereye alın.
 • Üzerine 2 su bardağı sıcak suyu ekleyip 15-20 dakika kadar haşlayın.
 • Pirinci suyuyla beraber diğer tarafta kaynayan sütün içine aktarın.
 • Ocağın altını kısıp, sık sık karıştırarak pirinç iyice açılana kadar pişirin.
 • İndirmeye yakın, içine tuz ve şekeri ilave edin.
 • Sıcakken kaselere paylaştırın.
 1. Pirincin ön haşlama suyunu dökmüyoruz. Nişastalı su kıvam alması için kullanacağız.

Fotoğraf : freepik