Karamelli vanilya sos Tarifi

400 KALORİ

4 KİŞİLİK

Hazırlama Süresi: 30 dakika

Pişirme Süresi: 15 dakika

Karamelli vanilya sosu İçin

Malzemeler

  • 200 gr. toz şeker
  • 1 adet çubuk vanilya
  • 4 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı tepeleme dolu nişasta
  • 1 Lt. tam yağlı süt Tuz

Kremalı Vanilya Sosu Nasıl Yapılır?

50 gr şekeri tavaya koyup orta ateş te eritin, ancak karıştırmayın. Karamel haline gelip altın rengini alınca ateşten indirin. Bir çatalla tavadan karamel alın çekerek lif haline getirin ya da firın kağıdı- dinin üstüne çizgiler halinde bırakın.

Vanilya çubuğunu boylamasına kesip özünü kazıyın. Yumurtanın sarısıyla beyazını ayırın. 3 yumurta beyazını bir kenara ayırın. Nişastayı 2-3 yemek kaşığı sütle sulandırın ve 4 yumurta sarısı ile karıştırın.

500 ml. sütü 50 gr şeker, vanilya çu buğu ve özü ile birlikte kaynatın. Nişastalı karışımını sıcak vanilyali sut ilave edin. Sürekli karıştırarak bir taşım kaynatin. Ince bir süzgeçten geçirip soğuması için bekletin.

3 yumurta beyazını bir tutam tuz ve 100 gr. şekerle sertleşinceye kadar çır pin. Kalan sütü geniş bir tencerede kaynatmadan isitin. Yumurta köpüğün den yemek kaşığıyla büyük parçalar alin; şekil vererek sıcak süte koyun. 2-3 dakika sonra çevirip öteki tarafını da 2-3 dakika haşlayın. Delikli kepçeyle sütyen çıkarıp iyice süzün ve vanilya sosun üstüne koyun. Gerisi süsleme ve burası tamamiyle sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda 🙂 En zevkli kısmı tadını çıkartın 😉

Photo by Pablo Merchán Montes on Unsplash