Kategoriler
Tatlılar

İsviçre Mereng Kreması Tarifi

SWISS MERINGUE BUTTERCREAM

Mükemmel yumuşak dokusu ile Swiss kremalı buttercream, gül veya şekilli kekler için mükemmeldir. Püreler, eritilmiş çikolata, lezzet, hazır kahve granülleri veya herhangi bir lezzetli özüt eklenebilir.

Not: 3 çeşit beze kreması çeşidi vardır: İtalyan, Fransız ve İsviçre. Tüm yöntemlerde, önce beze çırpılır, sonra yağ ve aroma eklenir.

Hem İtalyan hem de İsviçreli yöntemde yumurta akları pişirilir. Fransız yönteminde, yumurta akları ve şekeri olduğu gibi birlikte çırpılır, yani nihai ürün çiğ yumurta içerir. İtalyan yönteminde, şeker ve su önce bir şurup yapmak üzere ısıtılır, yumurta akları çırpılırken şurup eklenir. İsviçre usulünde yumurta akları ve şeker ılık olana kadar birlikte ısıtılır, sonra çırpılır. İsviçre yöntemini risk azdır. Her üç yöntem de dokuda küçük bir fark yaratır, ancak hepsi lezzetli, tatlı, yumuşak, parlak ve sabittir.

Malzemeler

 • 5 büyük yumurta akı  
 • 250 gr toz şeker
 • Bir tutam krem tartar
 • 450 gr tereyağı, (oda sıcaklığına)
 • 1 çay kaşığı saf vanilya özü

Uygulama

 1. Bir Tencere içerisinde su kaynatın
 2. İçi tamamiyle kuru, ısıya dayanıklı bir kaseyi tencerenin üstüne oturtun ve suya asla değmemeli.
 3. Yumurta aklarını, krem tartarı ve şekerini içine koyup çırpın. (65 derece olana kadar)
 4. Şeker tamamiyle erimiş olmalı elinizle kontrol ettiğinizde pütürlük gelmemeli.
 5. Sıcak suyun üzerinden alın ve tabanı elinizle kontrol ettiğinizde soğuk olacak dereceye geldiğinde, oda sıcaklığındaki tereyağını ekleyip karıştırın. (Sert ve parlak kıvama gelene kadar)
 6. Bu karıştırma işlemi 15-20 dk sürer
 7. Vanilyayı ekleyin ve iyice kremayla karışmasını sağlayın.

Yazar Serdar Karakas

Eğer biraz kendimden biraz bahsetmek gerekirse; Ben aslında ekonomi mezunuyum. Kısa süreliğine de olsa bölümümün işini yaptım. Sonraaaa... işte burası biraz uzun hikaye o yüzden atlıyorum ve mutfağa girdim 7 yıl davet yemekleri hazırladığımız bir işletmem oldu. Bu arada Türkiye'nin önde gelen yemek okullarından birine gittim. Otelde görev aldım sonra Atatürk Havalimanında. Tek bilgiye güvenmem her zaman sağlamasını yaparım. Günümüz teknolojisinde bilgiye ulaşmak çok kolay ama doğru bilgiye ulaşmaksa bir o kadar zor (doğruluğu kanıtlanmış) kitaplar ise her zaman dostumuz. Şimdilik benden bu kadar gelişmeler oldukça güncelleyeceğim.