Demirhindi Chutney Tarifi

Demirhindi Nerede Kullanılabilir?

Samosa veya empanada yanında olarak deneyebilirsiniz.
ızgara yaparken balığı pişirmeden önce üzerine sürüp ızgarada pişirebilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 su bardağı su
  • 2 kaşığı demirhindi konsantresi
  • 1 su bardağı jaggery şekeri
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 1/2 çay kaşığı acı biber
  • 1/2 çay kaşığı kimyon
  • 1/2 çay kaşığı zencefil tozu

Uygulamalar

  1. Kaynayan suyun içine demirhindi konsantresini ekleyin ve tamamen karıştırın. Jaggery, tuz, kırmızı biber, kimyon ve zencefil ekleyin. Şeker ve tuz tamamen çözülene kadar karıştırın.
  2. Orta ateşte 20 dakika pişirin. 10 dakika soğumaya bırakın. Hava geçirmez bir kaba aktarın ve 1 aya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Chutney Nedir? Relish ve Reçelden Farkları Nelerdir? Chutney Nereden Geliyor? Detaylı Yazısı İçin Linklere Tıklayabilirsiniz.

Diğer Chutney

Demirhindi Chutney Tarifi

Samosa veya empanada yanında sos olarak deneyebilirsiniz. Somon ızgara yaparken balığı pişirmeden önce üzerine sürüp ızgarada pişirebilirsiniz.

Type: sos

Cuisine: hindistan

Keywords: Demirhindi Chutney Tarifi

Recipe Yield: 10

Preparation Time: 15M

Cooking Time: 25M

Total Time: 40M

Recipe Ingredients: 2 su bardağı su 2 yemek kaşığı demirhindi konsantresi 1 su bardağı jaggery şekeri 1/2 çay kaşığı tuz 1/2 çay kaşığı acı biber 1/2 çay kaşığı kimyon 1/2 çay kaşığı zencefil tozu

Recipe Instructions: Kaynayan suyun içine demirhindi konsantresini ekleyin ve tamamen karıştırın. Jaggery, tuz, kırmızı biber, kimyon ve zencefil ekleyin. Şeker ve tuz tamamen çözülene kadar karıştırın. Orta ateşte 20 dakika pişirin. 10 dakika soğumaya bırakın. Hava geçirmez bir kaba aktarın ve 1 aya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Editor's Rating:
5