Chutney nedir? Nereden Geliyor?

Chutney diye yazılan bu sos Hindistan’a aittir. E tabi ki Hindistan dendiğinde baharat kelimesi cümle içinde kullanılmazsa olmaz. İngilizce çevirisi “Hint Turşu” şeklindedir. Chutney glutensiz, baharatlı veya tuzlu çeşnidir. Chutney meyve, sebze ve / veya sirke , şeker ve baharat içeren bitkilerden yapılır. Bir dizi yemeğe denge sağlamak veya belirli bir lezzet profilini vurgulamak için kullanılır.

Chutney Neler İle Servis Edilir?

Chutney, Hint mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır . Chutney en iyi etleri dengelemek, peynir tabakları, basmati pilavında, naan gibi ekmeklerle veya krakerlerin üzerine yaymak için kullanılır. Fakat en önemlisi, bölgelerini yansıtıyorlar. Karayip eşleşmesi, balıkta mango chutney olabilir. Hintli bir eşleştirme, köri üzerinde demirhindi chutney olabilir. Bir Virginia eşleşmesi, yerel jambondaki balzamik incir chutney, tavukta tatlı şeftali chutney olabilir. Dünyanın başka yerlerinde, kavrulmuş etle soğan chutney veya tereyağlı meyveli bir elma chutney, brie veya keçi peyniri gibi kremalı peynirlerle meyvelerin eşleştirildiği çeşitli chutneyler görebilirsiniz.

Chutney ile Reçel arasındaki fark nedir?

Chutney ve reçel arasındaki temel fark, chutney tuzlu iken reçelin tatlı olmasıdır. Chutney meyveler gibi tatlı malzemelerle yapılabilir, ancak eklenen baharatlar ve sirke baharatlı ve hoş kokulu bir şeye dönüştürür. Reçellerde ayrıca kalın bir doku oluşturan pektin de bulunur. Chutney, ilave pektin içermez ve tıknaz ve kuru meyve ve kuru üzüm parçaları ile dolu olabilir veya pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırılabilir.

Chutney ile Relish arasındaki fark nedir?

Chutney ve Relish çok benzer ve ikisi arasındaki farklar hakkında uzun zamandır devam eden bir tartışma var. Her ikisinde çeşniler doğranmış sebzeler, sirke ve baharatlarla eklenir. Tipik olarak, Chutney daha yumuşak bir kıvamdadır ve çeşitli meyve parçaları içerir. Relish genellikle bir çeşit sebze içerir ve meyve içermez.

Relish nasıl yapılır? Yazımızda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Chutney Yemenin 14 yolu

 1. Açık tostlarınızın üstüne ekleyin. ( Avokadolu tost tarifleri ilham kaynağınız olabilir.)
 2. Peynir ve kurutulmuş et tabağı ile birlikte servis yapın. (Peynir Tabağı nasıl hazırlanır? yazımız size fikir verebilir.)
 3. Köfte veya sosisli sandviçler için kullanın
 4. Etli börek, empanada veya samosa tarafında servis yapın. (Empanada tarifi ve samosa tarifini deneyin.)
 5. Izgara sosis ile servis yapın
 6. Kızarmış tavuk veya hindi ile servis yapın
 7. Pate ile servis yapın
 8. Ilık keçi peyniri veya brie, üzerine chutney dökün ve servis yapın
 9. Dip sos için süzme yoğurt ile karıştırın
 10. Püreler, fırınlanmış tatlı patates, balkabagi vb
 11. Sıvı hale getirip salata sosu olarak servis yapın
 12. Izgara peynirli sandviç ile servis yapın
 13. Körili Hint yemeklerinin yanında servis yapın
 14. Peynirli veya sebzeli vegan burgerde servis yapın

Chutney Tarifleri

“Chutney nedir? Nereden Geliyor?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın