Barbekü Sos Nasıl Yapılır?

Ev yapımı barbekü sos yapmak çok eğlenceli ve sonunda harika bir lezzet çıkıyor. Bu yazımızda sizlerle birbirinden lezzetli ve hiçbir yerde bulamayacağınız barbekü sosları paylaşacağız. Temel olarak malzemeler ketçap veya domates sos, şeker, baharat ve elma sirkesidir. Bu malzemeler değişmez. Sadece şeker olarak pekmez veya bal gibi türevlerle değiştiririz.

Kendi Barbekü sosunuzu yapmak sadece birkaç dakikanızı alır. Seçiminizi yapmak bu tarifler arasından zor olacak ama haksız değilsiniz. Ben bu sosları dolabımda hep hazır tutuyorum. Sosluklara dolduruyorum. Hem pişirirken kullanıyorum hemde servis ederken yanında sos olarak o yüzden bana çok uzun dayanmıyor.

EV YAPIMI BARBEKÜ SOSU NASIL YAPILIR?

Bu barbekü sosu, baz olarak ketçap ile başlar. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ile tatlandırılmamış organik veya geleneksel ketçap seçmenizi tavsiye ederim. Onuda evde yapabilirsiniz. Ama yaz ayında yapmanız gerekiyor domatesin bol ve tatlı olduğu zamanlarda. Fakat saklama açısından, içinde koruyucu olmadığından problem yaratabiliyor. Buzdolabınızda yer olması gerekiyor.

Ketçap, bu yoğun aromalı çeşni oluşturmak için elma sirkesi, bir dizi baharat, bir dizi acı sos ve kahverengi şeker ile birleştirilir. Tek yapmanız gereken her şeyi tavaya atmak, biraz kaynamaya bırakın ve işiniz bitti!

EV YAPIMI BARBEKÜ SOSU İÇİN İPUÇLARI

  • Tütsülenmiş kırmızı toz biber kullanmanızı tavsiye ederim. Fakat bulmakta güçlük çekerseniz normal toz biber kullanabilirsiniz ama arasında farklılık olacaktır.
  • Barbekü soslarını yaparken ketçap veya domates sosunu koyana kadar yüksek ateş, daha sonra orta ve kısık ateşte devam edeceğiz. İki sebep var birincisi çektirme yapıyoruz ikincisi volkan gibi patlamaya başlıyor

EV YAPIMI BARBEKÜ SOS ÇEŞİTLERİ