Meze Tabağı Nasıl Yapılır?

Meze Nedir?

Özellikle Türk mutfağına oldukça yerleşmiş bir “kültür” diyebiliriz. İran’a dayanır aslı ve meze farsça “tat, lezzet” anlamına gelmektedir. İtalyanlar ise mezenin, İtalyanca “mezzano” kelimesinden türetilen “mezza” dan geldiğini iddia etmektedirler. Mezza “orta” anlamına gelmektedir. Yanlış denilemez çünkü mezenin kullanım şeklini hepimiz iyi biliyoruz. Soğuk ve sıcak olarak gruplandırılır. Ana yemek öncesi başlangıç olarak yenilir. Bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Meze Çok Derin Bir Konu

Meze konusu nereden geldiği konusunda çok fazla bilgi var. Kaynağı bilinmiyor. Fakat Akdeniz bölgesine ait olduğu konusunda hem fikiriz. İspanya’da “Tapas“, Fransa’da “Hors d’ouvre”, İtalya’da “Antipasti” derler. Hepsinin lezzeti bizim damak zevkimize uygun.

Meze Nasıl Servis Edilir?

Ufak tabaklarda gelir masamıza veya ufak porsiyonlarda hazırlanmış meze tabaklarıyla kişiye özel olur. Ufak porsiyonlar derken yanlış anlaşılmasın zaten amaç doymak değil. Görüntüsü ve lezzetleriyle muhteşem eşlikçilerdir. Derin bir konu dediysem çetrefilli değildir. Mesela güzel bir ezine peynirinin üzerine, lezzetli bir sızma zeytinyağı döktüğünüzde basit ama sofranızın en gözde tabağı olacaktır.

Meze yavaş yenildiği için masada uzun süre bekleyebilen tariflerle hazırlanırlar. Eğer böyle ürünler varsa bu duruma uygun hale getirilir (altına buz konulur) veya öncelikli tüketilir.

Burada bizim bildiğimiz “bizden olan” şekli ile yani “Meze” olarak inceleyeceğiz. İspanya’dan “Tapas“, Fransa’dan “Hors d’ouvre”, İtalya’dan “Antipasti” örneklerini farklı bir başlık altında değerlendireceğiz. Çünkü hepsi aynı yola çıksa da farklı yollardan gidiyorlar.

ROMAN ODINTSOV adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Meze Çeşitleri Nelerdir?

 1. Haydari
 2. Muhammara
 3. Humus
 4. Babagannuş
 5. Tarator
 6. Köpoğlu Mancası
 7. Kereviz Salatası
 8. Atom
 9. Deniz Börülcesi
 10. Hatay Ekşileme
 11. Kısır
 12. Piyaz
 13. Şakşuka
 14. Çerkes Tavuğu
 15. Mücver
 16. Tarama
 17. Fava
 18. Arnavut Ciğeri
 19. Zeytin Salatası
 20. ÇiğKöfte
 21. İçli Köfte
 22. Acılı Ezme
 23. Zeytinyağlı Sarma
 24. Deniz Mahsulleri Güveç
 25. Zeytinyağlı enginar
 26. İmam Bayıldı
 27. Pilaki
 28. Cacık
 29. Falafel
 30. Şevket-i Bostan
 31. Turp Otu Salatası
 32. Midye Dolma
 33. Cibes
 34. Radika
 35. Paçanga Böreği
 36. Mütebbel