ENDONEZYA SUMATRA MANDHELING

Bugun filtre kahve çeşitlerinden Endonezya Sumatra Mandheling inceleceğiz. Sumatra Endonezya’da bir bölge, Mandheling ise orada bulunan etnik bir grubun ismi. Endonezya adalarının birçoğu yanardağlardan oluşur. Bu nedenle dağlıktırlar ve kahve yetiştirmek için ideal olan zengin topraklara sahiptirler. Dünyanın en ünlü kahvelerinin bazılarının Endonezya Malay Takımadaları adalarında yetiştiği şaşırtıcı değildir: Sumatra, Sulawesi ve Java. Endonezya’da yetişen kahvelerin yaklaşık% 15’i Arabica’dır. Sumatra Endonezya Cumhuriyeti’nin ikinci büyük adasıdır. Sumatra Mandheling kahvesi, Batı-orta Sumatra’nın Balak bölgesindeki Padang limanının yakınında Leuser Dağı’nın yalın volkanik yamaçlarında yetişir.

ENDONEZYA SUMATRA MANDHELING Filtre Kahvesinde Hissedilen Aromaları Nelerdir?


Güçlü sedir notaları, tutarlı, dengeli, tatlı tütün, şarapsı, baharatımsı, çikolataÜretiminde kullanılan benzersiz yöntem güçlü bir gövde ile birlikte konsantre bir lezzet, bitkisel ve baharatımsı bir tada sebep olur. Giling Basah denilen geleneksel Sumatra işleme yöntemi parşömenin kabaca alıp %50 nem oranında tutarak uygulanır; Karşılaştırmak için diğer yöntemlerin %10-12 nem oranlarına sahip olduğunu belirtelim. Bu Sumatra işleme metodu benzersiz bir bir tat profiline(düşük asidite ve damağın arkasında kalan zenginlik) ve kahveye imzası olan koyu rengi veren bir yöntemdir. Çikolata notaları bitişte belirgindir.

Kahvemiz DP(Double-Picked) ya da TP(Triple-Picked) olarak alınıyor. Bu kahvenin kaç defa elle ayıklandığını gösteren bir sistemdir. Buda ekstra kaliteye ve sadece uygun olgunluktaki meyveleri içeren ekstra tutarlı kahveler sunacaktır.


Kahve ağaçları ilk kez 19. yüzyılın başlarında Endonezya’ya Hollandalı tüccarlar tarafından, kahve yetiştirme konusunda dünya çapında Arap tekelini kırmaya çalışmak için getirildi. Endonezya kahvesi, birkaç yıl içinde dünyanın kahve pazarına hakim oldu. Yine yüzyılın sonlarına gelindiğinde hastalık, bitkileri tamamen yok etti. Kahve ağaçları başarıyla yeniden dikildi ve Dünya Savaşı sırasında ağaçlandırma yeniden harap edilinceye kadar hızla dünya pazarının büyük bir kısmını kazandı.

https://marjinalisler.com/tatli-tarifleri/malaga-pastasi-gercek-tarif-ve-puf-noktalari-ile/