Portakal reçeli nasıl yapılır?

Portakal, eğer ki Muğla ve Antalya bölgesindeyseniz yaşamanızın her anında görmek mümkün. Yolların kenarlarında, bahçelerde… Özellikle Nisan aylarına geldiğiniz zaman ki muhteşem koku kesinlikle anlatılamaz. Dalından koparıp reçel yapmaksa daha bir keyifli.

Malzemeler

 • 6 adet portakal (3 su bardağı dilimlenmiş portakal kabuğu)
 • 4 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • 1 su bardağı portakal suyu
 • yarım limon suyu
 • Yarım çay kaşığı vanilya özü

Uygulama

 1. Portakalların kabuklarını soyun ve küçük küçük doğrayın ve tencereye alın. Tencereye bolca su ekleyin ve 15 dakika kadar kaynatın.
 2. Kaynayan portakal kabuklarının suyunu süzün ve soğumaya bırakın.
 3. Tencerede şeker, 2 su bardağı su, 1 su bardağı portakal suyunu karıştırarak kaynatın.
 4. Portakalları atın ve orta ateşte koyu bir şurup kıvamı alıncaya kadar (yaklaşık 50 dakika) kaynatmaya devam edin.
 5. Koyulaşan şurubun içine yarım limon suyunu katın ve 10 dakika daha kaynatın.
 6. Reçel sıcakken kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatın ve serin bir yerde saklayın.

eğer doğru ısıda ve doğru şeker oranında yapılırsa enfes olur ama bunları kaçırırsanız idare eder diyemezsiniz. Acı olur ve yanık tadı gelir. Çok kaynatmayın ve şekerini fazla koymayın. Zaten o 1 gün bekledikten sonra kıvamı yoğunlaşacak.

?

Portakal, eğer ki Muğla ve Antalya bölgesindeyseniz yaşamanızın her anında görmek mümkün. Yolların kenarlarında, bahçelerde... Özellikle Nisan aylarına geldiğiniz zaman ki muhteşem koku kesinlikle anlatılamaz. Dalından koparıp reçel yapmaksa daha bir keyifli.

Type: reçel

Cuisine: türkiye

Keywords: Portakal reçeli

Recipe Yield: 15 servings

Preparation Time: 15M

Cooking Time: 15M

Total Time: 30M

Recipe Ingredients: 6 adet portakal (3 su bardağı dilimlenmiş portakal kabuğu) 4 su bardağı toz şeker 2 su bardağı su 1 su bardağı portakal suyu yarım limon suyu Yarım çay kaşığı vanilya özü

Recipe Instructions: Portakalların kabuklarını soyun ve küçük küçük doğrayın ve tencereye alın. Tencereye bolca su ekleyin ve 15 dakika kadar kaynatın. Kaynayan portakal kabuklarının suyunu süzün ve soğumaya bırakın. Tencerede şeker, 2 su bardağı su, 1 su bardağı portakal suyunu karıştırarak kaynatın. Portakalları atın ve orta ateşte koyu bir şurup kıvamı alıncaya kadar (yaklaşık 50 dakika) kaynatmaya devam edin. Koyulaşan şurubun içine yarım limon suyunu katın ve 10 dakika daha kaynatın. Reçel sıcakken kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatın ve serin bir yerde saklayın.

Editor's Rating:
5