Sağlıklı Atıştırmalık İçin 15 Farklı Alternatif

Sağlıklı Atıştırmalıklar

Bazı insanlar sağlıklı gıdaların tatsız ve sıkıcı olduğuna inanır. Tabi ki öyle gelecek çünkü içinde aroma, msg gibi yapay tatlandırıcılar ve damağınızı yükselten maddeler var. Beyin lezzetleri bu şekilde kodluyor ve belli bir süre sonra gerçeğini yediğimizde bu değil diyoruz.

Kendinize doğala dönüş diyeti yapın. Belirli bir süre geçtikten sonra göreceksiniz ki doğal olan gerçekten daha güzel olacak. Körelen damaklarımızı tekrar uyandırabiliriz.

Abur cuburlardan daha iyi tadı olan 15 sağlıklı yiyecek.

Çilek

Çilekler son derece sulu, tatlı ve lezzetli bir tada sahiptir.

C vitamini, manganez, folat ve potasyumun yanı sıra çeşitli antioksidanlar ve bitki bileşikleri için mükemmel bir kaynaktır.

Yaklaşık 150 gram çilek, 3 gram lif ve 46 kalori içerir .

Çilek yemek, kalp sağlığı, kan şekeri kontrolü ve kanserin önlenmesi ile bağlantılıdır (Kaynak).

Çileği sade olarak yemeği sevmiyorsanız, erimiş bitter çikolataya batırmayı deneyebilirsiniz.


Yaban Mersini

Yaban mersini renkli, besin açısından zengin ve tatlıdır.

Yaklaşık 150 gram yaban mersini sadece 84 kalori ve 4 gram lif içerir.

Ayrıca C vitamini, K vitamini ve manganez de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral açısından zengindir.

Yaban mersini, yaşlı yetişkinlerde hafızayı iyileştirebilen, oksidatif hasara ve kronik hastalıklara karşı koruyabilen bir antioksidan gıdadır.

Taze veya dondurulmuş olarak tüketilebilirler ve özellikle yoğurt veya tam yağlı krema ile karıştırılarak keyifli hale getirebilirsiniz.


Bitter Çikolata

Birçok çalışma, bitter çikolatanın inanılmaz derecede sağlıklı olduğunu ve çeşitli hastalık riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

Lif, antioksidanların yanı sıra demir, magnezyum, bakır ve manganez gibi minerallere sahiptir. (Kaynak).

Bitter çikolatadaki bitki bileşiklerinin kan basıncını ve beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği, kalp hastalığına ve güneşin ultraviyole (UV) ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruduğu gösterilmiştir (Kaynak).

Sağlık yararlarından en iyi şekilde yararlanmak için, kakao içeriği en az% 70-85 olan bitter çikolata yiyin.

Bir parça bitter çikolata, iyi bir fincan kahvenin tadını çıkarırken daha lezzetlidir .


Badem

Badem, sağlıklı yağlar bakımından zengindirler, çok besleyicidirler ve hazırlık gerektirmezler.

Badem antioksidanlarla doludur ve çok miktarda lif, protein ve E vitamini, manganez ve magnezyum gibi çeşitli vitamin ve mineraller sağlar.

Kan basıncı, kolesterol ve LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu azaltabilir.

Ayrıca yüksek yağ ve kalorili olmasına rağmen çok doyurucu. Bir çalışma, kilo kaybı diyetinin bir parçası olduğunda bademlerin kilo kaybını % 62’ye kadar artırdığını gösterdi (Kaynak).

Tatlı bir şey arıyorsanız, inanılmaz lezzetli bir tedavi için bir tarih içine 2-3 badem koymayı deneyin.


Antep Fıstığı

Antep fıstığı enfes bir lezzete sahiptir. Şuan ağzınıza o tat geldi değil mi?

Antep fıstığı , sağlıklı yağlar, yüksek kaliteli protein ve lif ile yüklüdür.

Ayrıca iyi B vitamini, fosfor, potasyum ve demir kaynağıdır.

Güçlü antioksidanlar bakımından zengin olan antep fıstığı, gelişmiş yağları ve oksitlenmiş LDL (kötü) kolesterol, iltihaplanma ve kan şekeri seviyeleri gibi sağlık yararlarıyla bağlantılıdır (Kaynak).

Antep fıstığı çok dolgundur ve aşırı tüketildiğinde kilo bakımına yardımcı olabilir (Kaynak).

Sadece bir kerede çok fazla yemediğinizden emin olun, çünkü antep fıstığı kaloride çok yüksektir. Tek bir fincan (125 gram) antep fıstığı 700 kaloriye kadar çıkabilir.


Kiraz

Bu koyu kırmızı, güzel meyveler lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Kirazlar kalorisi düşüktür ancak lif ve C vitamini gibi besinleri yüksektir.

Ayrıca birçok antioksidan ve bitki bileşiği içerirler.

Kirazlar, kanser, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve Alzheimer gibi koşullara karşı koruma sağlayabilecek besinler sağlar (Kaynak).


Mango

Mangolar, çözünür lif bakımından zengin tropikal bir meyvedir , çok çeşitli antioksidanların yanı sıra A vitamini (beta-karoten’den) ve C vitaminine sahiptir.

Kalorileri nispeten düşüktür ve orta seviye değişen glisemik indeks (GI) değerlerine sahiptir, bu da kan şekeri seviyelerinde büyük ani artışlara neden olmayacağı anlamına gelir.

Mangolar , oksidatif hasar ve kanser de dahil olmak üzere birçok kronik hastalık riskinizi azaltabilecek antioksidan seviyesine sahiptir.

Taze mangolar sadece lezzetlidir ve birçok insan bunları kahvaltı tabaklarına, smoothie‘lere veya yoğurtlara eklemeyi sever.


Peynir

Birçok kişi peyniri en lezzetli yiyeceklerden biri olarak görür. Hayatımızın hemen her öğününde görebiliyoruz. Bence insanlık peyniri hayatına çok güzel entegre etmiş durumda.

Son derece besleyici – kalsiyum, B12 vitamini, fosfor, selenyum ve çinko gibi çeşitli vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Peynir ve diğer süt ürünleri kemik sağlığının iyileşmesi ile bağlantılıdır ve kemik kaybı ve artmış kırık riski ile karakterize bir hastalık olan osteoporoza karşı koruma sağlayabilir .

Birçok peynir türü vardır – hepsi esas olarak protein ve yağdan oluşur ve çoğu nispeten kaloridir.


Avokado

Avokado, pürüzsüz ve kremsi bir dokuya sahip alışılmadık bir yağlı meyvedir. Avokadonun besin değerlerini detaylı bir şekilde incelemiştik.

Bizim birçok tarifimizde avokado bulunmaktadır. Hatta avokadolu tostlar birçok kişinin en çok tercih ettiği bir tarif oldu.

Sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri, antioksidanlar ve lif ve büyük bir B vitamini, potasyum, bakır ve C, E ve K vitaminleri ile doludur.

Avokado HDL (iyi) kolesterolü yükselterek, % 22 kadar kan kolesterolü ve trigliseridi azaltabilir, kalp sağlığı için faydalıdır.

Avokadolar kan şekeri seviyelerini çok fazla yükseltmezler – bu da onları kilo kaybı dostu bir gıda yapıyor .

Bu işe yaramazsa, 1 küçük avokado, yarım muz, 1 yemek kaşığı (15 ml) hindistancevizi yağı ve 2 yemek kaşığı (30 gram) koyu kakaoyu harmanlayarak bir avokado çikolatalı puding de oluşturabilirsiniz .

Salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Karidesli levrek ceviche içerisinde çok güzel oluyor.

Avokado glutensiz bir gıdadır. Bunun avantajlarınıda kullanabilirsiniz

Sadece bu pudingin kalorilerde oldukça yüksek olduğunu ve özel günler için ayrılması gerektiğini unutmayın.


Patlamış Mısır

Pek çok insan patlamış mısırın tam bir tahıl olduğunu bilmez .

Nispeten düşük kalorili ve yüksek liflidir (Kaynak).

Kepekli tahıllar, gelişmiş sindirim ve düşük kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararına sahip olabilir (Kaynak).

Ayrıca kilo vermeye ve bakıma yardımcı olabilirler.

Sadece rafine yağlarla dolu sağlıksız patlamış mısır çeşitlerinden kaçındığınızdan emin olun.

Patlamış mısır, özellikle film izlerken vazgeçilmezdir. Farklı bir lezzet için biraz tuz, tereyağı, bitter çikolata parçacıkları veya tarçın eklemeyi deneyin.


Tatlı Patatesler

Tatlı patatesler çok besleyicidir, lif bakımından zengindir ve lezzetli tatlıdır. Ülkemizde de son dönemlerde sıkça kullanıldığını görüyoruz. Fakat üretimi biraz artıp fiyatları biraz daha makul seviyelere gelse hiç fena olmaz.

Tatlı patates harika bir A vitamini kaynağıdır (beta-karoten) ve iyi miktarda C vitamini ile diğer vitamin ve mineralleri sağlar.

Tatlı patatesler ayrıca birkaç antioksidan içerir ve oksidatif hasarı azaltabilir, bu da kanser riskinizi azaltabilir. Bir beyaz çeşitlilik de kan şekeri seviyelerinin ılımlı olmasına yardımcı olabilir (Kaynak).

Haşlanmış, pişmiş veya kızartılmış olsun , tatlı patatesler harika tadı ve özellikle ekşi krema veya tuzlu tereyağı ile lezzetlidir.

Humus

Humus, çok lezzetli bir alternatif. Hatta bir çok yazımızın içinde sürekli geçtiğini görürsünüz. En son tatlı humustan bahsettik.

Genellikle sarımsak, tahin, zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırılmış nohuttan yapılır .

Nohut protein ve lif bakımından zengindir ve folat, tiamin, B6 vitamini, magnezyum, manganez ve bakır dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineralleri içerir.

Ayrıca kan şekeri seviyenizi artırabilirler. Araştırmalar, haftada yaklaşık 750 gram nohut yemenin, açlık insülini önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. (Kaynak).

Çalışmalar ayrıca nohutların kalp hastalığı için bir risk faktörü olan LDL (kötü) kolesterolü azaltabileceğini ve potansiyel olarak sindirim sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir (Kaynak).

Yoğurt

Yoğurt , hem lezzetli hem de sağlıklı olan fermente bir süt ürünüdür.

Kalsiyum ve çeşitli vitaminlerin yanı sıra yüksek kaliteli proteinler ve yağlar içerir.

Yoğurt yemek hem kemik sağlığı hem de kan basıncının düşmesi ile ilişkilidir (Kaynak).

Probiyotik yoğurt olarak pazarlanan bazı yoğurt türleri, aktif bakteri kültürleri içerir.

Bu probiyotik bakteriler , gelişmiş kolesterol, bağışıklık, sindirim ve sindirim sisteminizdeki çeşitli B ve K vitaminlerinin sentezi dahil olmak üzere birçok sağlık yararıyla bağlantılıdır.

Bununla birlikte, şeker ilave edilmiş yoğurtlardan kaçının. Bunun yerine, doğal yoğurt alın ve gevrek bir doku için biraz meyve, çilek,müsli veya chia tohumu ekleyin. Hatta kendi yoğurdunuzu yapın. (Çok Kolay.) Büyük lezzet farkı var.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi doymamış yağ asitleri, protein ve lif için mükemmel bir kaynaktır.

Ayrıca B vitaminleri, bakır, manganez, E vitamini, fosfor ve magnezyum da dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır.

Ayrıca, yer fıstığı antioksidanlar açısından çok zengindir – bazı meyvelerden bile daha fazla.

Yağ ve kalorileri yüksek olmasına rağmen kilo alımıyla bağlantılı değildir . Aslında, düşük obezite riski ile ilişkilidir .

Bununla birlikte, bazı insanlar bir seferde çok fazla fıstık ezmesi yememeye dayanamıyorlar. Kendinilerini durduramıyorlar. Fıstık ezmesi üzerine aşırı eğilimliyseniz, bundan kaçınmak en iyisi olabilir.

Ayrıca, şeker veya yağ eklenmemiş çeşitleri seçtiğinizden emin olun. İçerik listesi sadece yer fıstığı ve az miktarda tuz içermelidir.

Lezzetli bir atıştırmalık için elma dilimleri, kereviz veya muzun üzerine biraz fıstık ezmesi eklemeyi deneyin.

Karpuz

Karpuzlar su, besin maddeleri ve vitaminlerle doludur.

Kalorileri düşüktür ve likopen ve sitrülin gibi güçlü bitki bileşikleri içerirler.

Karpuzlar ve suyu, egzersiz sonrası kan basıncını düşürebilir, insülin duyarlılığını artırabilir ve kas ağrısını azaltabilir.

Su ve lif içeriği nedeniyle , kan şekeri seviyelerinde büyük artışlara neden olmaz .

Karpuzlar inanılmaz derecede ferahlatıcıdır ve sıcak bir yaz gününde mükemmel bir atıştırmalık olabilir.

Son Söz

Bir daha lezzetli bir şey istediğinizde, yukarıdaki listedeki sağlıklı yiyeceklerden birini seçebilirsiniz. Hatta bazılarıyla ilgili sitemizde çokça tarif bulabilirsiniz. Böylece hem sağlıklı hem de lezzetli öğünler elde etmiş olacaksınız.

Sadece çoğu abur cuburdan daha lezzetli değil , aynı zamanda sağlığınızı da geliştirecek ve yediğiniz şey hakkında iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sorumluluk Reddi Beyanı : Web sitesi hizmetlerimiz, içeriğimiz ve ürünlerimiz yalnızca bilgi amaçlıdır. Marjinalisler.com tıbbi tavsiye, tanı veya tedavi sağlamaz. 

Yorum yapın