Dünyanın En Pahalı Peyniri Pule

Pule, anne sütüne en yakın süt olarak kabul edilen eşek sütünden yaplan ve dünyanın en pahalı peynirleri arasında zirvede olan bir peynir çeşididir. Sırbistan’da bir çiftlikte üretilen bu peynirden 1 kilo elde etmek için yaklaşık 25 kilo eşek sütü kullanılmaktadır.Protein, kalsiyum ve omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

Neden Pahalı Eşek Peyniri?

25 kilo sütten 1 kilo peynir elde ediyorsunuz ve eşekler ineklerden daha az süt üretirler. Bir sebebi daha var…

Olsun Bende Üretirim Bu eşek peynirini diyorsunuz…

Ama bilmeniz geren bir şey var. Eşek sütünüz olsa bile, peynirini üretmedeki zorluk, eşek sütünün pıhtılaşmaya yetecek kadar kazeininin bulunmamasından kaynaklanmaktadır Sırbıstan’da bulunan çiftliğin sahibi olan Simic’in tarifi tamamiyle sır olarak saklıyor.

Eşek Sütünün Populerliği Çok Eskilere Dayanır.

Eşek sütünün popülerliği yeni birşey değil. Tıp biliminin atası Hipokrat’ın övgüleri vardır.Antik Roma’da ise kayıtlar bulunmaktadır. Fransa’da 20. yüzyıla kadar tıbbi kaynak olarak kullanılıyordu. İnek sütüne göre 60 kat fazla c vitamini var ve sadece %1 oranında yağ oranına sahip

Kleopatra Olmazsa Şaşıracaktım.

Mısırın güzelliğiyle ünlü Kraliçesi Kleopatra efsaneye göre güzelliğini korumak için bu sütle yıkanırmış.

Gurmelerin Yorumları

Dünyada çok az insan bu rakamı ödeyerek bu peynirin tadına bakma fırsatı bulmuştur. Onların söylediklerine göre Manchego peynirine benzediği ve zengin bir peynir tadı, ceviz, toprak aroması ve ufalanan bir yapısı olduğu söylenir.

Kaynaklar : İndependet : https://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/donkey-cheese-health-benefits-cost-a7431966.html Great Big Story : https://www.greatbigstory.com/stories/the-world-s-most-expensive-cheese-is-made-from-donkey-milk Health : https://www.health.com/nutrition/donkey-milk