2020 için En İyi Gıda Trendleri

2020 Gıda Trendleri

İster restoranlarda, ister ev mutfaklarında olsun, 2020’de öne çıkacağını düşündüğümüz yemek trendine bir göz atıyoruz.

Yıl sonu her zaman önümüzdeki ayları düşünmemizi sağlar. Nasıl yemek yiyeceğimiz ve yemek pişireceğimiz söz konusu olduğunda, her zaman biraz tahmin vardır, ancak 2019’daki yiyecek sahnesinin gelişlerine ve gidişlerine bakarak, büyümeye devam edecek şeyleri belirlemek oldukça kolay olabilir.

Veganlığın sürekli yükselişi ve evrimi gibi bazı şeyler verilir . Et tüketimimizi azalttığımız ve et ve süt içermeyen alternatiflerin sayısının oldukça arttığını görüyoruz. Sağlık her zaman ön planda fakat artık bilinçlenme var. Bilgiye daha kolay ulaşılabiliyor. Her gün TV kanallarında ülkenin önde gelen doktorları hastalıkların yeme-içme üzerindeki rolü hakkında bilgiler veriyorlar.

Pixabay

İyi Tarım, İyi Hayvancılık

Tabi ki mutfağın temeli bu iki ögedir. İyi bir malzemeden iyi yemek yapabilirsiniz fakat kötü malzemeden asla. Bu trend daha önceki yıllarda başladı ve Ferran Adria’nın El Bulli’sini kapatma nedenleri arasında bu konunun olduğu iddia ediliyor. Dünya doğala dönüyor (Dönemeye çalışıyor desek daha doğru olur.) 2020’de ve ilerleyen senelerde de bu akım şiddetlenerek devam edecek.


Pixabay

Sandviç Yılı

Burgerler , yol verin lütfen. Sandviçlere bir gurme makyajı yapma zamanı gelmişti. Özellikle Avrupa bu konuda 2019 yılında hazırlanıyordu. Ülkemizde de örnekleri var. Hatta bir tanesi baya bir ünlendi. 2020 yılında daha ön plana çıkacak ve daha lezzetli ve çeşitli sandviçler yarışacak.


@Steve Buissinne 

Diyet Alternatifleri Olan Menüler

Yapılan araştırmalara göre,  şeflerin% 31’i artık bir menüde glutensiz ve vejetaryen seçenekler sunmanın yeterli olmadığını söyledi. Popüler diyetlerin yoğunluğu nedeniyle, artık daha çeşitli diyetlere hitap etmek zorunda olan restoranlar göreceksiniz. Buna glutensiz, süt içermeyen, vejetaryen, vegan ve keto seçenekleri dahildir.


The Michelin Guide

Küçük Restonlar

Bu yılki Michelin Rehberi listesi , yirmiden az koltuklu, tek bir tatma menüsü pişiren, küçük bir şef ekibi ile, genellikle kırsal yerlerde, küçük, bağımsız restoranlar boyunca çalışan bir temaya sahipti. İyi eğitimli şeflerin sıkıntısı ile birlikte büyük bir restoran açmak için gereken yüksek yatırım seviyeleri ile bu tarz restoranların sadece daha yaygın hale geleceğini düşünüyoruz. Bu sebeplere dünya üzerindeki hakim olan küresel kriz. Şefin bakış açısından mantıklı – daha az sayıda insan için daha az sayıda yemek pişirirken, tutarlılık ve kalite üzerinde daha iyi kontrole sahipler. Bazı inanılmaz yemek tabakları ile sonuçlanır. Sadece birkaç hafta (veya ay) önceden rezervasyon yaptırdığınızdan emin olun.


Plastikleri Kaldırıyoruz

Tek kullanımlık süpermarket alışveriş torbaları artık yok, plastik içme kamışları giderek daha nadir ve sokak gıda satıcıları tüm çatal ve tabakların biyolojik olarak parçalanabilir olmasını sağlanıyor. 2020’de daha sıkı tedbirler geliyor. Hükümetler bu konuda tedbirler alabilirler fakat birey olarak üzerimize düşen görev daha fazla. Talep yaratmazsak arzıda olmaz. Restoranlarda kullandıklarımızı bir kontrol etmeliyiz.


Glitter Şarap

Alkol endüstrisinin binyılların yükselen, değişen trendlerine ayak uyduramayacağı anlaşılıyor. Instagram içeceklerin popülaritesi nedeniyle, süpermarketler ve barlar glitter şarabın veya köpüklülerinde ilgisinde bir artış görülüyor. Glitter şarap, son derece çekici duruyor.


Kombucha Yükseliyor

Kombucha ve diğer fermente çaylar birkaç yıl önce popüler oldu. Ve çoğu endüstri uzmanı bunun bir heves olabileceğini düşünürken, 2020’de hit olmasını beklenmekte. Ancak Yelp , “sert” boozy kombucha’nın da yükselişte olabileceğini belirten bir çalışma yaptı . Yelp sert kombucha son 12 ay içinde% 377 yükseldi.


Tatlı Humus

Humus, sınırlarını aştı. Aştığı gibi de uzun süredir tahtını korudu. Görünüşe göre o soluk geçti, insanlar tatlı humusa geçiyorlar. Lezzetler arasında snickerdoodle, brownie meyilli ve hatta fıstık ezmeli kurabiye hamuru bulunur. Dürüst olmak gerekirse, göründüğü kadar lezzetli.


Alternatif Un

Son zamanlarda siyez unu, karabuğday unu gibi doğal tohumlardan yetiştirilen ürünler konusunda artan bilinç var . Fakat 2020 yılının meyve ve sebze unu gıda pazarına getirmesi muhtemeldir.  Örneğin hindistancevizi unu kendi içinde doğal şeker barındırıyor ve glutensizdir.


Dünya mutfağının yanı sıra kinoa gibi tam tahıllı süper yiyecekler içeren çocuk menüleri bulmak daha yaygın olacaktır.

Burger, kızarmış tavuk patates gibi ürünlerle değil, Kinoa, kepekli ekmekler, siyez gibi doğal, sağlıklı ürünlerin çocuk menulerine girdiğini göreceğiz.


Alkolsüz İçecekler

Yazımızın başında da belittiğimiz gibi sağlıklı beslenme önemi artarak devam ediyor. O yüzden artık alkollü kokteyller yerini alkolsüz, şekersiz, gazsız bitkisel içerikli sağlıklı kokteyller geliyor.