2019 Dünyanın En İyi Restoranları Belli Oldu

Dünyanın en iyi restoranları

Her sene yeme-içme sektörünün oscarı denilebilecek, dünyanın en iyi restoranlarının yer aldığı The World’s 50 Best Restaurants 2019 listesi açıklandı.

Yeme-içme sektöründe referans kabul edilen The World’s 50 Best Restaurant organizasyonu tarafından 2019 yılının en iyi restoranları seçildi. 25 Haziran’da Singapur’da düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu. Listede bu yıl 18 yıl sonra ilk kez bir Fransız restoranı zirveye sahip oldu. Ülkemizden de iki restoran var. Listedeki restoranları incelediğimizde genel olarak anahtar kelimeler olarak şunları gördüm;

  1. Doğal
  2. Kendi yetiştirdikleri
  3. Yöresel

Türkiye’den The World’s 50 Best Restaurants listesine giren;

52 – Mikla – İstanbul

Şef Mehmet GÜRS’ün başında bulunduğu Mikla Türkiye’nin dört bir yanından özenle toplanılan malzemeler ile menusunu oluşturmakta. Her bir çalışmalası sektör içinde başarı hikayesi olarak anlatılmakta.


110- Neolokal – İstanbul

Şef Maskut AŞKAR’ın başında bulunduğu Neolokal geleneksel mutfağımızın gelecekte vucüt bulmuş hali diyebiliriz. Maskut Aşkar türk mutfağını, yurtdışında temsil eden ve tanıtılmasında büyük katkısı olan başarılı bir şeftir.

2019’da Türkiye’nin Diğer Uluslararası Başarıları


En İyi Kadın Şef;

Daniela Soto-Innes

 Doğum Tarihi : 26 Ağustos 1990 (Meksika)
Eğitim : Le Cordon Bleu

Soto-Innes, 30 yaşına gelmeden önce, 2019’un sonunda yapılacak olan Cosme, Atla ve LA ikilisi de dahil olmak üzere en az dört restoran açmış olacak.


En İyi Sürdürülebilir Restoran

Schloss Schauenstein

Şefliğini Andreas Caminada yaptığı İsviçre’deki Schloss Schauenstein Restaurant Hotel aldı.


10 – Maido – Lima, Peru

Şefliğini Mitsuharu Tsumura yaptığı restorant Japon – Peru Füzyon mutfağı ile deniz mahsulleri üzerinde durmaktadır. Lokasyonu ise Lima/PERU’dur. Şu aralar 50 saatte pişirilmiş sığır eti kaburgasından oldukça söz ettiriyor.


9 – Disfrutar – Barselona, İspanya

Sandviç şeklinde gazpacho, Çıtır yumurta sarısı, Sıvı salata, Tavşan bonbonu… Sanki El Bulli menusunü okuyor gibi hissetim kendimi. Çünkü Üç şef – Oriol Castro, Mateu Casañas ve Eduard Xatruch – hepsi restoranın 2011’de kapanmasından önce efsanevi El Bulli’deki yaratıcı mutfak ekibinde üst düzey pozisyonlarda görev aldılar.


8. Arpège – Paris, Fransa

Efsane şef Alain Passard… 23 seneden beri 3 Michelin yıldızına sahip. Bunu başarabilen ender restoranlardan birisidir.


7. Mugaritz – San Sebastian, İspanya

Mugaritz eğlenceli, yenilikçi ve son derece yenilikçi. Şef Andoni Luis Aduriz tarafından geliştirilen ve yaratıcı bir yemek deneyimi.


6. Central – Lima, Peru

Central’in mutfağında başarılı şefler Virgilio Martínez ve Pía León bulunuyor.


5 – Geranium – Kopenhag, Danimarka

Rasmus Kofoed’in İskandinav malzemelerinden oluşan ilham verici, sanatsal tabaklarının sergilendiği restoran.


4. Gaggan – Bangkok, Tayland

İlerici Hint Mutfağı olarak adlandırdıkları Gaggan 24 Ağustos 2019’da kalıcı olarak kapandı. Restoran, oylama sırasında dünyanın en iyi 50 restoranının bir parçası olmaya hak kazanmıştı.


3-Asador Etxebarri – Atxondo, İspanya

Bugune kadar sadece kendi restoranında çalışmış olan şef Victor Arguinzoni resimde gördüğünüz Chorizo en ünlü tabaklarından birisi.

Chorizo

2- Noma – Kopenhag, Danimarka

René Redzepi’nin sadece o yöreye ait ürünleri kullandığı restoranı bir sıralar karınca kızartması ile oldukça adından bahsettirmişti.


1-Mirazur – Menton, Fransa

Alain Passard ve Alain Ducasse gibi dünyanın efsane şeflerin yanında çalışmış olan şef Mauro Colagreco mutfağın başında. Listeye 2009’da 35. sıradan girmişti.