Ben Kimim?

“Yeni şeyler denemezsek, sorular sormazsak durağan, kendini tekrarlayan ve can çekişen insanlar oluruz.”

Anthony Bourdain

Ben Kimim?

Uzun süren profesyonel mutfak yaşamımdan sonra biraz tatil yapmak için kenara çekildim. Sesiz sakin tatilimi yapıp gezerken aklıma böyle bir şey geldi. Bazen yemek-içecek eşleştirmelerini de vereceğim (En sevdiğim an hem yiyoruz hem eşleştiriyoruz).

Eğer biraz kendimden biraz bahsetmek gerekirse; Ben aslında ekonomi mezunuyum. Kısa süreliğine de olsa bölümümün işini yaptım. Sonraaaa… işte burası biraz uzun hikaye o yüzden atlıyorum ve mutfağa girdim 7 yıl davet yemekleri hazırladığımız bir işletmem oldu. Bu arada Türkiye’nin önde gelen yemek okullarından birine gittim. Otelde görev aldım sonra Atatürk Havalimanında. Tek bilgiye güvenmem her zaman sağlamasını yaparım. Günümüz teknolojisinde bilgiye ulaşmak çok kolay ama doğru bilgiye ulaşmaksa bir o kadar zor (doğruluğu kanıtlanmış) kitaplar ise her zaman dostumuz. Şimdilik benden bu kadar gelişmeler oldukça güncelleyeceğim.

Neden Marjinal İşler?

Ben üniversite yıllarında tanıştım yemekle. O zamandan beri bildiğimiz makarnayı haşlayıp yeme peşinde olmadım. Canım istemedi. Daha farklı daha lezzetli nasıl yapılır? Yöresel mutfaklardaki örnekleri neler, insanlar dünyanın diğer ucunda bunu nasıl yiyorlar? Hep bunların peşinden koştum. Profesyonel hayata geçince bu amatör ruhumdan gelen heyecan hiç geçmedi. Hep arıyorum hep araştırıyorum. Bunları bir şekilde paylaşmaya karar verdim. İşte tam bu yüzden mutfağın farklılıklarını bulmak için çıktığımız bu yolda derlediğimiz güncenin ismi bu şekilde ortaya çıktı.

Keyif almanız dileğiyle,

Serdar KARAKAŞ

Mutfak Profesyoneli

“Without experimentation, a willingness to ask questions and try new things, we shall surely become static, repetitive, moribund. “

Anthony Bourdain

About Me

After a lengthy professional kitchen life, I stepped aside for a little vacation. Something like that occurred to me when I was making my quiet and quiet holiday. Sometimes I will also give food and drink pairings (My favourite moment is both eating and matching).

If I need to talk a little about myself; I’m a graduate in economics. I did my department’s job for a little while. It is a long story, so I jump and enter the kitchen. Meanwhile, I went to one of Turkey’s leading cooking school. Then I was assigned to the hotel at Ataturk Airport. I always trust that I trust a piece of single information. In today’s technology, it is straightforward to reach information, but if it is difficult to enter the right information (proven) books are always our friend. For now, I will update these developments quite a lot from me.

Why “Marginal İşler”?

I met him in college. Since then, I’ve never wanted to cook and eat the pasta we know. I did not feel like it. How to make different, more delicious? What are the examples of regional cuisine, how do people eat it on the other side of the world? I’ve always been after this. When I started my professional life, the excitement of this amateur spirit never passed. I’m always looking, still researching. I decided to share them somehow. That is why the name of the schedule we compiled in this way we came out to find the differences of the kitchen appeared in this way.

Wishing you pleasure,

Chef Serdar Karakaş