Kategoriler
Ana Yemekler İnceleme Yazıları

Çintar Mantarı Nedir?

Cintar mantarı (Lactarius deliciosus (L.) Gray) , “Melki” ve “Kanlica” olarakta adını duymuşsunuzdur. İngilizce çevirisi ise “saffron milk cap”. Ege bölgesinde bulunmaktadır. Turuncu ve etli bir yapısı vardır. Tamamiyle doğal ortamda yetişmektedir sıklıkla çam ormanlarında bulunur. Tadını ise buradan anlatmak imkansız fakat çok populer bir tadı olduğunu söyliyebilirim. Bir kez yiyenin hafızasında ömür boyu yer ediyor.

Nerelerde bulunur?

Malesef büyük marketlerde veya büyük şehirlerde bulunabilecek gibi bir mantar değil. Daha çok köy pazarlarında bulabilirsiniz. Muğla’da çok fazla toplanmaktadır. Fakat burada bile toplandığı gibi bitirir toplayıcılar.

Çintar Mantarı ile neler yapılır? Çintar Mantarlı tarifler

  • Çintar Mantarlı Risotto
  • Çintar Mantarlı Siyez Bulguru
  • Mangalda Pişirilir. (Üzerine az kuzu yağı ile)
  • Mantar Güveç
  • Tereyağında sote
  • Çintar Mantarlı Fettucine
  • Çintar Mantarlı Raviolli
  • Kremalı Çintar Mantarlı Tavuk

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı:100 gr
Kalori 23.1 kcal
Toplam yağ0,32 gr
Su 91.9 gr
Sodyum7 mg
Potasyum485 mg
Karbonhidrat2,86 gr
Diyet Lifi 4.05 gr
Protein0,17 gr
Thiamin
Riboflavin
Niacin
Alpha-tocopherol
Kalsiyum – (Ca)
Demir – (Fe)
Magnezyum – (Mg)
Fosfor – (P)
Çinko – (Zn)
Potasyum (K)
Sodyum (Na)
Bakır (Cu)
0.22 mg
0.33 mg
1.23 mg
5.38 mg
3,4 mg
2,5 mg
10,6 mg
36,6 mg
0,57 mg
215 mg
3,9 mg
0,06 mg

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı

İnceleme

Yukarıda ki değerler de görüldüğü üzere protein, demir, fosfor, kalsiyum, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Kızartması yapıldığı zaman gördüğümüz değerlerin bir çoğu yok denecek kadar azaldığından bu şekilde bir tarif reçetesi hiçbir zaman uygulamıyoruz.

Marjinal İsler © Copyright | Serdar KARAKAŞ | Hiçbir görsel veya içerik izinsiz kullanılamaz.

Yazar Serdar Karakas

Eğer biraz kendimden biraz bahsetmek gerekirse; Ben aslında ekonomi mezunuyum. Kısa süreliğine de olsa bölümümün işini yaptım. Sonraaaa... işte burası biraz uzun hikaye o yüzden atlıyorum ve mutfağa girdim 7 yıl davet yemekleri hazırladığımız bir işletmem oldu. Bu arada Türkiye'nin önde gelen yemek okullarından birine gittim. Otelde görev aldım sonra Atatürk Havalimanında. Tek bilgiye güvenmem her zaman sağlamasını yaparım. Günümüz teknolojisinde bilgiye ulaşmak çok kolay ama doğru bilgiye ulaşmaksa bir o kadar zor (doğruluğu kanıtlanmış) kitaplar ise her zaman dostumuz. Şimdilik benden bu kadar gelişmeler oldukça güncelleyeceğim.