Kategoriler
Ekmek

Kimyonlu ekmek Tarifi

60 KALORİ

2 adet

Hazırlama Süresi: 20 dakika

Pişirme Süresi: 30 dakika

Kimyonlu Ekmek Tarifi;

Malzemeler

  • 1/2 küp taze maya
  • 400 gr. un
  • 200 gr. çavdar unu
  • 1/2 paket sıvı ekşi maya (75 gr.)
  • 4 çay kaşığı frenk kimyonu
  • Sivi yağ
  • İri taneli tuz

Kimyonlu Ekmek Nasıl Yapılır?

Küp mayayı 325 ml. lik suda çözün.

Unları sulandırdığınız maya, sivi haldeki ekşi maya, 2-3 çay kaşığı kimyon ve 3 çay kaşığı tuzla birlikte derin bir kaseye koyun.

Önce el mikserinin hamur yoğurma ucu ile karıştırın. Sonra elinizle iyice yoğurun. Hamuru hafif unlayın ve lik bir ortamda üstü kapalı olarak 30 dakika kabarması için bekletin.

Kabaran hamuru ikiye bölün. Unlanmış tezgahta çubuk şeklinde uzatın ve kendi etrafında hafifçe bükerek çevirin.

Firçayla üstüne biraz su sürün. Kimyon ve tuz serpin. Tekrar hafifçe unlayın; üstünü mutfak beziyle örtüp 30 dakika daha kabarması için bekletin. Firini 250°C’de isitin ve ekmekleri 10 dakika pişirin. Isıyı 200°C’ye düşürüp 10-15 dakika daha pişirin.

Photo by Louise Lyshøj on Unsplash

Yazar Serdar Karakas

Eğer biraz kendimden biraz bahsetmek gerekirse; Ben aslında ekonomi mezunuyum. Kısa süreliğine de olsa bölümümün işini yaptım. Sonraaaa... işte burası biraz uzun hikaye o yüzden atlıyorum ve mutfağa girdim 7 yıl davet yemekleri hazırladığımız bir işletmem oldu. Bu arada Türkiye'nin önde gelen yemek okullarından birine gittim. Otelde görev aldım sonra Atatürk Havalimanında. Tek bilgiye güvenmem her zaman sağlamasını yaparım. Günümüz teknolojisinde bilgiye ulaşmak çok kolay ama doğru bilgiye ulaşmaksa bir o kadar zor (doğruluğu kanıtlanmış) kitaplar ise her zaman dostumuz. Şimdilik benden bu kadar gelişmeler oldukça güncelleyeceğim.